מה הרעיון מאחורי רשימות?

בקצרה: רשימות הוא אוסף אתרים אישיים של כותבים מעניינים ומגוונים. קוראים יכולים למצוא ברשימות תוכן איכותי מכותבים מנוסים ומומחים בתחומם.  לכותבים מאפשר האתר לפרסם באינטרנט בקלות רבה ולהגיע לקהלים חדשים.

 

רשימות הוא בשלב זה, ובעתיד הנראה לעין פרויקט עצמאי, התנדבותי וללא מטרות רווח, לרווחת קהילת משתמשי הרשת בישראל.

 

ביתר פירוט:

רשימות שואף להציע לקוראים מגוון רחב ומסקרן של תוכן מעניין. בין אם מכותבים בעלי שם שרשימות יהווה הזדמנות להיכרות קרובה יותר עם כתביהם, ובין אם מכותבים שהיו "סגורים" בפניהם עד היום מסיבות שונות, לדוגמה: כתיבה מקומית, שייכות לאמצעי מדיה בעל קהל מצומצם, פרילנסרים שכתיבתם "מפוזרת" באכסניות שונות, אקדמאים המפרסמים בדרך כלל לקהילה המקצועית, כותבים ללא גישה לפרסום באינטרנט, כותבים שהתקשורת הממוסדת לא מצאה להם במה, אנשי מדיה ומקצועות אחרים עם ראיה כוללת על תחומם ועוד.

מחויבות צוות האתר לכותבים היא לעזור להם להפיץ תכנים באופן דינמי ברשת בקלות וביעילות. כך נאפשר להם להגיע אל קהל קוראים רחב, לפתח אותו ולשמור איתו על קשר.

 

מדוע הכתיבה באתר לא פתוחה לכולם?

כבר בעת השקת הפרויקט, היו ברשת העברית מגוון אתרים פתוחים לכול. על מנת ליצור פרויקט תוכן ייחודי, בחרנו מראש להוות במה לכותבים בעלי ניסיון משמעותי ופרסומים קודמים במגוון אכסניות/פורמטים בתחומים עליהם הם רוצים לכתוב. בעיקר אם הנושאים בהם מתמקד האתר קשור לתחומים שבהם פרסומים הם אלמנט משמעותי.

כותבים כאלה, עם פנייתם אלינו, מתקבלים לפרויקט רק לאחר שהם מספקים מידע על ניסיונם ופרסומיהם הקודמים, ומגדירים לאתר שלהם פוקוס תכני בעל קשר מהותי לרקע שלהם, שהוא ברור, ייחודי ומבודל.

בנוסף  כתיבה יצירתית אינה עומדת בלב הפרויקט, וזכות זאת שמורה לרב לסופרים ומשוררים שכבר הוציאו לאור יותר מספר אחד.

זה מה שמפריד את הפרויקט שלנו מאתרים דומים שפתוחים לכל. ישנם כבר אתרים פתוחים לכולם ברשת העברית הזוכים להצלחה. רשימות לא חידש או מחדש שום דבר בצד הטכנולוגי. מבחינה טכנולוגית, הוא מסתמך על מודלים דומים בארץ ובעולם. רשימות מנסה לחדש מבחינת מודל התוכן. לכותבים שאינם מתאימים לפרויקט רשימות, יש מגוון אלטרנטיבות מוצלחות ברשת העברית, ובכל מקרה - הפרויקט במתכונתו הנוכחית אינו מספק למשתתפים בלוג או פלטפורמה לפרסום תכנים, אלא רק פלטפורמה להצפת תכנים וחשיפה בפני קוראים.

 

למה צריך אתר כזה?

האתר בא לעזור בתיקון שני קשיים הקיימים בתחום פרסום התוכן העברי ברשת.

באתרים המסחריים, מטבע הדברים, משפיעים שיקולים כלכליים על איכות ומגוון התכנים, וכמו כן, לעתים קרובות, נעשה שימוש בפרסומות פולשניות המקלקלות את חווית הקריאה.

באתרי התוכן העצמאי/לא מסחרי קל ללכת לאיבוד - ולכן יש צורך לאתרים ממוקדים, רשימות, על מגוון כותביו מציע סוג של פילטר שאנו מקווים שקוראיו מפיקים ממנו תועלת.

בנוסף, אנחנו שואפים לקדם פורומים  של שיח רציני ואיכותי שגם מגיעים לקהל הרחב ועושים זאת בלי לפנות אל "המכנה המשותף הנמוך".

רשימות מנסה לתרום ולקדם את תחום התוכן העצמאי האיכותי בישראל, ולהראות שהוא אפשרי גם ללא השקעה כספית כבירה.

 

מי יכול להצטרף?

יש פירוט ב"איך מצטרפים?"

 

איך בדיוק מתבצע ניהול אתר אישי ברשימות?

בשבע שנותיו הראשונות (בערך), פעל אתר רשימות על גבי מערכת ניהול תוכן עליה ניהלו בעלי האתרים את הבלוגים שלהם. כיום, האתר פועל במודל מבוזר שרק מרכז את התוכן מאתרים שהכותבים מנהלים בכוחות עצמם. מצטרפים לפרויקט שאינם בעלי אתרים, מקבלים ייעוץ ועזרה ראשוניים בפתיחת בלוג.

 

מצטרפים לפרויקט שאינם בעלי בלוג קיים, צריכים לפתוח בלוג בפלטפורמה שמאפשרת קבלת עדכוני רסס (רב אתרי הבלוגים הקיימים). למי שאין להם גישה טכנית, אנחנו ממליצים על וורדפרס.קום שמאפשר שימוש בתבנית העיצוב של רשימות וכמו כן, בגרסתו החינמית, לא מציג פרסומות אלא למי שמגיעים לבלוג דרך מנועי חיפוש. כלומר - החוויה של הקוראים הקבועים והקוראים דרך רשימות היא נקייה מפרסומות.  ייתרון נוסף של וורדפרס הוא שמאחר והיא פלטפורמה פתוחה ונפוצה היא מאפשרת חופש לייצא את התכנים בעת הצרך.

 

כל אתר מנוהל על ידי בעליו בפלטפורמה בה בחר, והעדכונים מופיעים אוטומטית בעמוד הראשי של אתר רשימות. כיום, בזכות כלים זמינים ופשוטים, כל כותב יכול לנהל את תכני האתר שלו, לעדכן אותם ולערוך אותם מכל מחשב עם דפדפן, בקלות רבה - ממש כמו שימוש במעבד תמלילים, ועומדים לרשותו מגוון כלים לעריכת הטקסטים ועיצובם, ופיתוח האתר.

 

הכותבים חופשיים לעשות באתרם כרצונם.  בין השימושים הנפוצים: אתר המרכז את כתיבתו ופועלו של בעל האתר באכסניות שונות, מקום להציע בו הרחבות לכתבות ותחקירים, או יומן אישי העוקב אחרי התפתחות פרויקטים אישיים (עיתונאיים, אקדמיים או יצירתיים), וכדומה בהתאם לשימוש שיבחר כל כותב.

הכותבים אף אינם מחוייבים להשתמש בתבנית העיצוב של רשימות אלא רק להציב הפנייה לעמוד הראשי של הפרויקט מאתרם.

 

בעלי האתרים האישיים מפעילים את האתרים האישיים שלהם באופן עצמאי לחלוטין, והם אחראיים באופן בלעדי לתכנים המתפרסמים במסגרת האתרים האישיים שלהם. לבד מהבחירה הראשונית של הכותבים שיהיו בעלי אתרים אישיים בפרוייקט, צוות אתר "רשימות" לא מבקר, עורך או מתערב בתכנים שמפרסמים בעלי האתרים האישיים בכל צורה שהיא. תכנים שמתפרסמים באתרים האישיים ומידע על תכנים שכאלה לא מגיעים לידיעת צוות אתר "רשימות" קודם לפירסומם באתר האישיים, וצוות אתר "רשימות" איננו אחראי בכל צורה שהיא לתכנים אלה. כל שאלה בענין זה ניתן להפנות אל צוות אתר "רשימות" באמצעות הדואר אלקטרוני.

 

מה הבסיס הטכנולוגי לאתר?

האתר מופעל על ידי מערכת ריכוז תוכן שפותחה על ידי דביר וולק ושואבת את תכני הבלוגים המשתתפים באמצעות מנגנון "פינגים" אוטומטי.

 

מי האשמים?

צוות אתר רשימות

אורי ברוכין - קונספט ראשוני, תוכן, ריכוז כותבים, ויחסי ציבור.

ד"ר ירדן לוינסקי - תכנון, ניהול פרויקט, ממשקי משתמש ופיתוח אתר.

אילן גליני - פיתוח מערכת ניהול התוכן ומסדי הנתונים בפלטפורמה הקודמת.

 

תודות:

לצביקה בשור, שהיה קטילזטור ללידת הרעיון ותמך לאורך הדרך. לגל ממליה על עיצוב האייקונים באתרים האישיים.

ליואב פרחי שעזר להמיר את עיצוב רשימות לתבנית וורדפרס ולפתור בעיות בהמרת תכני הפלטפורמה הקודמת.

לסוויטהום שמאחסנים אותנו מהיום הראשון.

ל- Law.co.il שמספקים ליווי משפטי.

 

 

לכל הכותבים שהצטרפו לפרויקט לאורך השנים ובעיקר אלו שהסכימו להצטרף אליו עוד לפני שהאתר היה קיים - על האמון, ההתלהבות, התמיכה, והסבלנות.

 

ולכל האנשים הטובים באמצע הרשת שפגשנו אי פעם ועזרו לנו להגיע עד הלום.

 

לא עניתם לי על משהו, לאן לפנות?

מידע נוסף על הצטרפות, מידע נוסף על זכויות יוצרים. ואפשר גם לכתוב לנו דואר אלקטרוני.