וורדפרס או וויקס

וורדפרס או וויקס

גרישה פיינברג

גרישה פיינברג

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ בחינם חייגו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם

מבצע מיוחד לבאים דרך האתר

וורדפרס או וויקס

אז מה עדיף, וויקס או וורדפרס? זוהי שאלה שרלוונטית לכמעט כל מי שבונה אתר, לכל מטרה: אתר תדמית, חנות אינטרנטית, בלוג מקצועי ואפילו מיני סייט או דף נחיתה. זו גם שאלה שאין לה תשובה חד-משמעית, בדיוק כמו שלשאלה אייפון או אנדרואיד אין תשובה חד-משמעית (גם אם מעריצי האייפון מצד אחד ומצד שני חובבי האנדרואיד משוכנעים שכן יש תשובה…).

בכל מקרה כדאי לדעת מהם המאפיינים החשובים של כל אחת מפלטפורמות בניית האתרים, מהם היתרונות הבולטים, מהם החסרונות היחסיים וגם באילו מקרים מתאימה יותר החברה הישראלית המצליחה ובאילו מקרים המערכת הוותיקה יותר היא זו שתספק מקסימום תועלת.

וורדפרס – מידע כללי

וורדפרס (WordPress) משמשת לבניית אתרים מאז 2003. לפי הערכות שונות 35-40% מכלל אתרי האינטרנט בעולם נבנו על גבי הפלטפורמה הזו, שמבוססת על קוד פתוח ורישיון חופשי. לשם השוואה, מערכות ניהול תוכן ותיקות אחרות כמו ג'ומלה או דרופל הגיעו לנתח שוק של 2-3% בלבד, וזהו גם סדר הגודל של התפוצה של וויקס.

בזכות היותה תוכנה חופשית, מפתחים מכל רחבי העולם יכולים להוסיף לוורדפרס פיצ'רים ותבניות, והם אכן עושים זאת – כך שמדובר במערכת עם אינספור אפשרויות שהופכת לעשירה יותר ויותר מיום ליום.

וויקס – מידע כללי

וויקס (Wix) היא חברה ישראלית שהחלה לפעול ב-2006. המטרה הראשונית של מייסדי החברה הייתה סטארט-אפ בתחום אחר, אבל כשהם ניסו לבנות לאותו סטארט-אפ אתר ונתקלו בקשיים, הם חישבו מסלול מחדש והחליטו לייצר פלטפורמה שתאפשר הקמת אתרים בקלות מרבית, גם בלי מיומנות טכנית או ידע כלשהו – וכך היה. ב-2021 עמד שווי השוק של וויקס על כ-16 מיליארד דולר, ויש לה משתמשים בכמעט כל מדינות העולם.

ידידותיות למשתמשים

הקריטריון הראשון לבחירה בין וורדפרס או וויקס כשמנסים להקים אתר לבד הוא באופן טבעי קלות העבודה עם המערכת. החברה הישראלית הוקמה כאמור מתוך מטרה להבטיח שהתהליך יהיה הפשוט ביותר האפשרי, והיא אכן מקיימת את ההבטחה.

השימוש בוורדפרס מחייב מיומנות מעט גבוהה יותר, אם כי עם השקעת זמן לא מרובה כמעט כל אחד וכל אחת יצליחו לבנות גם אתר וורדפרס סביר לחלוטין – ולכן אפשר לומר שבנקודה הזו וויקס עדיפה, אבל לא בהפרש ניכר.

האפשרויות החינמיות

סעיף נוסף בתשובה לשאלה מה עדיף וויקס או וורדפרס הוא האפשרויות החינמיות.

בהקשר זה חשוב להבין שגם וורדפרס וגם וויקס מציעות לכל מי שמעוניין בכך להקים אתר ללא כל עלות כספית. למעשה, האפשרויות החינמיות מספיק נרחבות כדי שהאתר יהיה לא רע בכלל ואפילו טוב כשמקדישים זמן ללימוד המערכת וניצול כל הפיצ'רים שלה (גם במערכת של וורדפרס וגם בזו של וויקס).

יחד עם זאת יש גם הבדלים: וויקס מציגה פרסומות בפס העליון ובפס התחתון של האתר, ולפעמים זה פשוט לא מתאים. אם תרצו להיפטר מהן, תידרשו לבחור באחת מהתוכניות בתשלום שמציעה החברה. בנוסף, המסלול החינמי של wix מחייב שימוש בדומיין של החברה ולא מאפשר להעניק לאתר דומיין ייעודי לו – וגם עובדה זו מהווה חיסרון כשרוצים אתר שמשדר מקצועיות. בהתאם בסעיף הזה היתרון הוא של וורדפרס.

ההבדל בין קוד פתוח לסגור

ההבדל הדרמטי ביותר בין שתי מערכות ניהול התוכן, ולכן גם אחד השיקולים הרלוונטיים ביותר כשנדרשת ההחלטה וויקס או וורדפרס, הוא ההבדל בין קוד פתוח לסגור.

וורדפרס כאמור מבוססת על קוד פתוח, ולעומתה וויקס מתאפיין בקוד סגור. המשמעות של עובדה זו היא שאתר וורדפרס אפשר להעביר בקלות למקום אחר, ואילו אתר וויקס נשאר בוויקס. אם מסיבה כלשהי לא תרצו להמשיך את הקשר עם החברה הישראלית, לא תהיה לכם ברירה אלא לוותר על האתר ולהתחיל הכל מאפס. זהו כמובן יתרון משמעותי לוורדפרס. כשבוחרים להקים אתר וורדפרס עם חברה מקצועית חשוב לוודא שהבעלות על האתר היא שלכם, כלומר לקבל את הגישה למערכת, כך שתהיו לקוח חופשי באמת.

באיזו מערכת התוצאה תהיה מרשימה במיוחד?

בניית אתר וורדפרס או וויקס יכולה להניב תוצאות מעולות, ומבחינה זו שתי הפלטפורמות מציעות שפע מסחרר של כלים שמקלים על העבודה.

בשתי המערכות תמצאו אינספור תבניות שעליהן ניתן לבסס את האתר, בהתאם לאופי המבוקש ולתחום שבו האתר אמור לעסוק (למשל תבנית שמיועדת למסעדה, תבנית אופטימלית לבלוג צילום וכו'). ניתן לערוך שינויים בתבניות השונות כדי להבטיח התאמה מושלמת, אם כי ב-wix לא ניתן להחליף תבנית לאחר שכבר נבחרה (אלא אם כן מתחילים את הבנייה מחדש).

בנוסף גם wix וגם wordpress מציעות תוספים שונים שהופכים את האתרים לעוד יותר מרשימים. ביניהם: תוסף לטפסי צור קשר, תוסף להעלאת מודעות לאתר בקלות, תוסף ליצירת פופ-אפים יעילים, תוסף שמסייע ל-seo, תוספים לשדרוג הנגישות ועוד.

המסקנה: מבחינה זו אין הבדל משמעותי בין וויקס לבין וורדפרס.

איפה קל יותר לקדם את האתר?

קריטריון נוסף שחשוב לקחת בחשבון כשמתלבטים מה עדיף וורדפרס או וויקס הוא מה גוגל חושב על אתרים משני הסוגים.

באופן עקרוני גם wix וגם wordpress מודעות כמובן לחשיבות קידום האתר בגוגל, ולכן מעבר לכך שהן מהוות פלטפורמות מצוינות לבניית אתרים מרשימים שמספקים חוויית משתמש מוצלחת מאוד, שתיהן מאפשרות לבצע פעולות טכניות שונות שהן חלק בלתי נפרד מכל תהליך seo.

ההבדל הוא שבוורדפרס קל יותר לבצע את כל הפעולות הנ"ל, ובפרט את אלה היותר מורכבות. בהתאם אנשי מקצוע מעדיפים אתרי וורדפרס, וגם אם אתם בונים את האתר בעצמכם, קחו בחשבון שאם בעתיד תרצו קידום מקצועי, יהיה קל יותר, יעיל יותר ולכן סביר להניח גם זול יותר לעשות זאת עבור אתר וורדפרס מאשר לאתר בוויקס.

בכל מקרה, גם עם וויקס נוח מאוד לעדכן את הכותרות והתיאורים לעמודים השונים באתר, לבצע הפניות 301, לחבר את האתר ל-Google Search Console ועוד. פעולות כמו הגשת מפות אתר, הגדרת תגיות מטא, בחירת העמודים שייסרקו ועוד קל יותר לבצע עם וורדפרס, ובפרט אם הותקן תוסף בשם yoast. יתרון נוסף של וורדפרס בהקשר זה הוא כשיש אתר גדול עם עמודים רבים שזקוקים לאופטימיזציה – במקרה כזה ההבדל בין הזמן שדורש אתר בוויקס לבין פרק הזמן הדרוש לאתר דומה בוורדפרס משמעותי מאוד.

התאמה למובייל

עוד מרכיב בהחלטה wix או wordpress הוא מידת ההתאמה למובייל, וזאת מהסיבה הפשוטה שנתח גדול מנפח הגלישה בימינו מגיע מהסלולריים. אמנם יש מספר הבדלים בין האופן שבו וויקס הופכת את האתרים שלה למותאמים למובייל לבין הדרך של וורדפרס, אבל השורה התחתונה היא שבכל מקרה תקבלו אתר שנראה טוב מאוד בכל סוגי המסכים.

לאילו אתרים מתאימה וורדפרס ולאילו אתרים מתאימה וויקס?

המסקנה המתבקשת מבדיקת כל הקריטריונים הנ"ל היא שאין תשובה אחת לשאלה מה עדיף wix או wordpress. לכל אחת מהאופציות יש יתרונות, וכדאי פשוט לנצל את אלה הרלוונטיים ביותר עבורכם. לאתר בסיסי יחסית, ובפרט כשרוצים להקים אותו לבד ובמינימום זמן ומאמץ, מתאימה יותר wix. כשהמטרה היא אתר מקצועי, כזה שגם אפשר יהיה לקדם אותו בהצלחה, מומלצת וורדפרס.

גרישה פיינברג

גרישה פיינברג

המאמר נכתב על ידי גרישה פיינברג
בעל ניסיון רב בקידום אתרים ושיווק בדיגיטל

למה קידום אתרים לעסקים הוא צעד חובה לכל בעל עסק?
בלוג

חברת SeoRocky למה קידום אתרים לעסקים הוא צעד חובה לכל בעל עסק?

קידום אתרים לעסקים הוא כלי שמאפשר לעסקים להגיע ללקוחות פוטנציאליים באופן ממומן וממוקד. בעזרת קידום אתרים, ניתן להגיע למיקום הראשון בתוצאות החיפוש של גוגל, מה שמבטיח חשיפה מרבית לקהל היעד. בעידן שבו האינטרנט הוא המרכז, אי אפשר להתעלם מהחשיבות של קידום אתרים לעסקים קטנים וגדולים.

שיווק דיגיטלי
בלוג

קידום אתרים עם AI

​ ​קידום אתרים עם AI (בינה מלאכותית) הוא שילוב של טכנולוגיות למידת מכונה ועיבוד שפה טבעית בתהליך האופטימיזציה של אתרים לטובת שיפור הנראות שלהם במנועי חיפוש. השימוש ב-AI מאפשר ניתוח מתקדם של נתונים, זיהוי מגמות ודפוסים, והתאמה אישית של האסטרטגיה לצרכי האתר הספציפי. היתרונות המרכזיים כוללים אוטומציה ש

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו

חייג עכשיו